Zasady wykonywania prac ziemnych i kamieniarskich na Cmentarzu Komunalnym w Łaziskach Górnych

§1

Do zakresu prac objętych niniejszymi Zasadami należą przede wszystkim: kopanie wykopów pod nowe groby ziemne i murowane, murowanie nowych grobów, przygotowywanie istniejących grobów do dochowań, przebudowy istniejących grobów oraz wykonywanie prac kamieniarskich.

§2

  1. Na terenie cmentarza komunalnego działalność gospodarczą związaną z wykonywaniem prac ziemnych i kamieniarskich mogą prowadzić wyłącznie podmioty gospodarcze uprawnione do jej prowadzenia, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru sądowego.
  2. W rozumieniu niniejszych Zasad Wykonawcą jest podmiot gospodarczy wykonujący prace wymienione w §1.

§3

Wykonawca jest rejestrowany u Zarządcy cmentarza i składa oświadczenie dotyczące znajomości regulaminów i odpowiedzialności za wyrządzone szkody.

§4

  1. Wykonawca obowiązany jest prowadzić prace w sposób wykluczający naruszenie powagi i spokoju cmentarza, przy zachowaniu szczególnego szacunku dla grobów, zwłok i szczątków ludzkich.
  2. Prowadzenie wszelkich prac na cmentarzu w czasie ceremonii pogrzebowych jest zabronione.
  3. Wykonawca obowiązany jest dopilnować, aby pracownicy byli ubrani w odzież roboczą.

§5

  1. Prowadzenie prac ziemnych i kamieniarskich wykonywać jest możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500.
  2. Prowadzenie prac i wjazd na teren cmentarza możliwe jest po wcześniejszym uzyskaniu zezwolenia Zarządcy cmentarza.

§6

Wykonawca zobowiązany jest zgłosić Zarządcy Cmentarza przystąpienie do prac i ich zakończenie. Zauważone uszkodzenia nagrobków, roślin i infrastruktury cmentarza w pobliżu planowanych prac Wykonawca powinien zgłosić na piśmie Zarządcy Cmentarza przed rozpoczęciem prac.

§7

  1. Zabrania się zastawiania dróg i przejść pojazdami, maszynami, sprzętem i materiałami budowlanymi.
  2. Materiały sypkie należy składować wyłącznie na wyłożonych foliach budowlanych.
  3. Przygotowanie zaprawy murarskiej może odbywać się tylko w specjalnych pojemnikach.

§8

Wykonawca obowiązany jest do przestrzegania wszelkich uwag i zaleceń wydawanych przez pracownika Zarządcy Cmentarza w trakcie wykonywania prac.

§9

  1. Wykonawca obowiązany jest zachować czystość i porządek na terenie wykonywanych prac.
  2. Zabrania się wylewania na terenie cmentarza i w jego obrębie (również do studzienek kanalizacyjnych) niewykorzystanej zaprawy murarskiej oraz wody użytej do mycia narzędzi.
  3. Po zakończeniu prac Wykonawca zobowiązany jest do uporządkowania miejsca wykonywania prac i jego najbliższego otoczenia.

§10

Przy prowadzeniu prac Wykonawca obowiązany jest przestrzegać przepisów prawa budowlanego, bhp i sanitarnych.

§11

Za prawidłowe prowadzenie prac i jakość użytych materiałów odpowiedzialność ponosi Wykonawca.

§12

  1. Wykonawca odpowiada za wyrządzone przez siebie szkody.
  2. W zależności od zaistniałej lub zagrażającej ze strony Wykonawcy szkody zastrzega się stosowanie stałego lub czasowego zakazu działalności na cmentarzu tych Wykonawców, którzy nie będą przestrzegać niniejszych zasad i Regulaminu Cmentarza.

§13

  1. Rodzaj powierzchni grzebalnych i wymagania, jakim musi odpowiadać ich zagospodarowanie oraz wymagania, jakim muszą odpowiadać groby oraz inne miejsca pochówku zwłok i szczątków określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 roku w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz.U.2008.48.284).
  2. Wykonawcy zobowiązani są do przestrzenia zapisów Rozporządzenia wymienionego w ust. 1.

§14

Grób przygotowany do bieżącego pogrzebu powinien być przykryty i zabezpieczony.

§15

Przygotowanie wykopu pod grób ziemny lub murowany odbywa się ręcznie. Za zgodą Zarządcy Cmentarza do kopania grobów może być użyty lekki sprzęt mechaniczny.

§16

Ziemię z wykopu lub pochodzącą z innych robót można na czas prowadzenia prac (przed jej wywiezieniem) składować przy grobie wyłącznie na wyłożonych foliach budowlanych.

§17

Nadmiar ziemi pochodzący z kopania grobów lub innych robót musi być wywieziony z cmentarza i zagospodarowany przez Wykonawcę.

§18

Przez określenie „prace kamieniarskie” rozumie się montaż nowego nagrobka, wymianę nagrobka, wymianę lub uzupełnienie elementów nagrobka, renowację nagrobka, liternictwo oraz zagospodarowanie otoczenia grobu.

§19

Wymiary nagrobka nie mogą przekraczać zewnętrznych wymiarów grobu. Przez nagrobek rozumie się trwały wystrój grobu w formie pomnika, ramy lub innej małej formy architektonicznej.

§20

Zabrania się stosowania wylewek betonowych jako fundamentów nagrobków i przy zagospodarowaniu otoczenia grobu.

§21

Termin wykonywania prac przez Wykonawcę uzgadnia się Zarządcą Cmentarza.

§22

Zdemontowane nagrobki oraz niewykorzystane materiały muszą być niezwłocznie wywiezione i zagospodarowane przez Wykonawcę.

Skip to content