Zasady dotyczące miejsc grzebalnych na Cmentarzu Komunalnym w Łaziskach Górnych

§1

Na cmentarzu komunalnym urządza się następujące groby:

  1. groby ziemne (pojedyncze, podwójne, głębinowe),
  2. groby murowane (grobowce),
  3. groby urnowe.

§2

Urządzanie nowych miejsc grzebalnych odbywa się według kolejności miejsc i zgodnie z planem zagospodarowania kwater.

§3

Przydzielenie miejsca do pochówku na cmentarzu następuje po przedstawieniu przez osobę zainteresowaną pochówkiem karty zgonu (część przeznaczona dla administracji cmentarza).

§4

Miejsce pochówku ustala się z Zarządcą cmentarza.

§5

Zarządca cmentarza udostępnia miejsce grzebalne po wniesieniu opłaty zgodnie z obowiązującym cennikiem.

§6

Grób ziemny pojedynczy i podwójny nie może być użyty do ponownego pochowania w nim zwłok przed upływem 20 lat i nie może być w tym czasie przekształcony na grób murowany (grobowiec).

§7

Grób ziemny pojedynczy może podlegać przekształceniu na grób głębinowy i grób murowany (grobowiec) po upływie 20 lat od chwili pochówku, po dokonaniu dodatkowej opłaty na rzecz Zarządcy cmentarza za przekształcenie grobu. Opłata ta zostanie naliczona od roku, w którym grób został przekształcony do końca okresu za który opłacono miejsce na cmentarzu.

§8

Opiekun grobu powinien poinformować Zarządcę cmentarza o zamiarze przekształcenia grobu pojedynczego na głębinowy oraz uzyskać jego zgodę składając pisemny wniosek.

§9

Opłaty za miejsce pod grób w chwili pochówku, za miejsce zarezerwowane oraz za przedłużenie okresu użytkowania grobu jak również rezerwacji pobierane są na okres 20 lat (wyjątek grobowiec – 50 lat). Po tym czasie bez wezwania Zarządcy cmentarza należy ponownie wnieść stosowne opłaty.

§10

Zarządca cmentarza nie ma obowiązku szukania osób do uregulowania opłaty.

§11

W momencie uiszczenia opłaty za rezerwację miejsca na cmentarzu na okres 20 lat (wyjątek -grobowiec 50 lat), Zarządca nie będzie pobierał opłaty za miejsce na cmentarzu w chwili pochówku.

§12

W przypadku opisanym w §11, termin wniesienia następnej, należnej opłaty za przedłużenie okresu użytkowania grobu naliczane będzie od momentu wcześniej dokonanej rezerwacji.

§13

Jeżeli przed upływem terminu 20 lat (wyjątek grobowiec 50 lat) od dnia pochówku, osoba opiekująca się grobem nie wniesie opłaty za następne przedłużenie, Zarządca cmentarza ma prawo przekopać grób i użyć go do kolejnego pochówku.

§14

  1. Rezygnacja z grobu lub miejsca zarezerwowanego powinna być złożona w formie pisemnego oświadczenia.
  2. Oświadczenie o rezygnacji z grobu powinno zawierać adnotację Zarządcy cmentarza o uporządkowaniu miejsca, tj. usunięciu pozostałości gruzu oraz innych odpadów ze zlikwidowanego grobu.

§15

Groby ziemne, murowane oraz miejsca zarezerwowane pod groby nie mogą być przedmiotem obrotu.

§16

  1. Do dysponowania wolnym miejscem w grobie ziemnym przeznaczonym do pochowania więcej niż jednej osoby uprawnieni są członkowie rodziny zmarłego spoczywającego w tym grobie według podanej kolejności:
  1. osoba dokonująca rezerwacji,
  2. współmałżonek,
  3. krewni zstępni (dzieci, wnuki itd.),
  4. krewni wstępni (rodzice, dziadkowie itd.),
  5. krewni boczni do 4 stopnia,
  6. powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.

2. Prawo do grobu nie podlega regułom dziedziczenia.

Skip to content